كدخبر: ۱۸۴۱
تاريخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
انرژي هسته اي واس ماس!


حمايت از دستاوردهاي هسته‌اي در فضاي مجازي

نزديک به چهل سال از تأسيس سازمان انرژي اتمي ايران مي‌گذرد و اين سازمان نيز پس از چند دهه از آغاز برنامه‌ هسته‌اي ايران، راه‌اندازي شده بود. ايران که برنامه هسته‌اي خود را با کمک گرفتن از قدرت‌هاي بزرگ جهان، مانند آمريکا و کشورهاي اروپايي آغاز کرده بود، قرار بود طي 20 سال، چرخه کامل توليد سوخت هسته‌اي خود را بومي سازد و از آن پس، از طريق نيروگاه‌هاي متعددي، انرژي مورد نياز خود را تا حد قابل توجهي، تأمين کند.

با پيروي انقلاب شکوهمند اسلامي و به دنبال آن،تسخير لانه جاسوسي، جنگ تحميلي، به مرور به کشورهايي همچون آمريکا ثابت شد که با ايراني جديد، مواجه‏اند و اين آب و خاک، ديگر حياط خلوت آنها نيست و ايران به کشوري مستقل، تبديل شده است.

هر چه جمهوري اسلامي ايران به توانايي و دانش بيشتري در زمينه هسته‌اي نزديک شد، داستان بين المللي پيچيده‌تري براي مقابله با ايران نيز طراحي شد و سرانجام، با وجود همکاري‌هاي بسيار زياد ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي، پرونده هسته‏اي ايران به شوراي امنيت سازمان ملل ارجاع داده شد و قطع‌نامه‌هاي مختلفي يکي پس از ديگري، برضد ايران، تصويب شد و در هر مرحله، ميهن اسلامي‌مان زير فشار بيشتري از تحريم‌هاي تجاري، سياسي و اقتصادي قرار گرفت.

با وجود همه فشارها، تحريم‌ها و تهديدهاي متعدد از طرف کشورهاي خارجي،‌ سرانجام، دانشمندان کشورمان توانستند بدون کمک کشورهاي ديگر، چرخه توليد سوخت را به طور کامل، بومي کنند و ايران را در رديف معدود کشورهاي هسته‌اي جهان قرار دهند.

کشورهاي غربي که تحريم‌ها و فشارهاي خود را بي‌نتيجه ديدند،‌ سرانجام پاي ميز مذاکره آمدند، تا بتوانند از اين طريق، جلو پيشرفت علمي ايران را در اين زمينه بگيرند و دست‌کم اگر نمي‌توانند آن را متوقف کنند، تا حد زيادي آن را محدود کنند.

بر اين اساس، عده زيادي از راه‏هاي مختلف،‌ حمايت خود را از دستاوردهاي هسته‌اي کشورمان نشان داده‌اند؛ تا اهميت اين موضوع براي همگان روشن شود. فضاي مجازي نيز يکي از عرصه‌هايي بوده که بستر اين قبيل حمايت‌ها قرار گرفته است. در ادامه به برخي از فعاليت‌هاي انجام‌شده در فضاي مجازي مي‌پردازيم:

 

پايگاه اينترنتي «يک بيست»

شايد بتوان اين وب‌سايت را يکي از بزرگ‌ترين پايگاه‌هاي اينترنتي در زمينه حمايت از دستاوردهاي هسته‌اي کشور دانست. اين وب‌سايت که نگاه خوش‌بينانه‌اي به توافق لوزان ندارد، دربردارنده مجموعه وسيعي از مطالب، تصاوير، تاريخچه انرژي هسته‏اي، پيشينه اختلافات و همچنين عملکرد دولت‌هاي مخالف ايران، در موضوع هسته‏اي است.

اين وب‌سايت که از روز ۲۰ فروردين (روز ملي انرژي هسته‌اي) آغاز به کار کرده، با ارائه گزارش‌هاي تحليلي مستند، به بررسي جوانب و ابعاد مختلف مذاکرات هسته‌اي بين ايران و ۱+۵ پرداخته است و مي‌تواند مورد استفاده همه کساني قرار گيرد که قصد اطلاع از ناگفته‌هاي اين موضوع را دارند. همچنين اين پايگاه، مرجعي است از فعاليت‌ها، توليدات و محصولات گروه‌هاي دانشجويي و مردمي در زمينه حراست از دستاوردهاي هسته‌اي و نقد توافق‌نامه ژنو که منبع کاربردي و جامعي براي افراد و تشکل‌هايي است که در اين زمينه، قصد انجام فعاليت‌هاي روشن‏گرانه را دارند.

بخشي از اين سايت به «اسناد» اختصاص داده شده است و در آن، اسناد مرتبط با معاهده بروکسل در سال ۱۳۸۲، قطع‌نامه‌هاي صادرشده برضد ايران و همچنين آخرين اسناد مرتبط با توافق لوزان، همه در اين سايت منتشر شده‏اند و از اين جهت، آرشيو کاملي است.

در بخش «منشورات» سايت هم مجموعه‌هاي مختلفي درباره انرژي هسته‌اي منتشر شده است. کتاب‌هاي «روايتي کوتاه از تحريم»، «توافق‌نامه از منظر نخبگان» و «عقب‌نشيني ممنون» و همچنين نشريات و جزواتي در اين باره، از جمله منشورات اين بخش است.

مجموعه مفصلي از محصولات رسانه‌اي، نظير فايل کامل و قابل دانلود 4 فيلم سينمايي درباره انرژي هسته‌اي، ۳۵ فيلم مستند به صورت کامل، ۱۰ انيميشن و بيش از ۱۵۰ کليپ تصويري و تعدادي موسيقي، صوت و پادکست نيز از اين سايت قابل دريافت است.

نشاني پايگاه «يک بيست»، www.1-20.ir مي‏باشد.

 

وب‌سايت رمز عبور

اين پايگاه که وب‌سايت رسمي مجله چاپي «رمز عبور» است، در شماره دهم خود که در حال حاضر در پيشاني وب‌سايت قرار دارد، ويژه‌نامه مفصلي درباره انرژي هسته‌اي و توافق‌نامه لوزان، منتشر کرده است. در اين شماره که با عنوان «فکت‌ شيت دلواپسان» منتشر شده است و مدعي است که درباره جزئيات محرمانه‌اي از بيانيه لوزان، گزارش مي‌دهد، مجموعه‌اي از مصاحبه‌ها و آثاري از فريدون عباسي، سيد مسعود ميرکاظمي، صادق زيباکلام، سيد محمود نبويان و فؤاد ايزدي، منتشر شده است. نشاني اين وبسايت www.ramzeobour.ir  مي‏باشد.

 

وب سايت اميد هسته‌اي ايرانيان

پايگاه اينترنتي اميد هسته‌اي ايرانيان، يکي ديگر از پايگاه‌هاي اينترنتي و فعاليت‌هايي است که در راستاي حمايت از دستاوردهاي هسته‌اي ايران اسلامي، مشغول به کار است. در اين پايگاه که البته بر خلاف دو وب‌سايت قبلي، مخالفت کمتري با توافق لوزان دارد، ديدگاه‌هاي مخالف و موافق درباره مذاکرات اخير منتشر شده‏اند و البته پرداختن به اصل موضوع هسته‌اي و همچنين دستاوردهاي ايران در طي چند دهه فعاليت هسته‏اي نيز از ديگر محورهاي فعاليت‌ اين وب‌سايت است.

وب‌سايت اميد هسته‌اي ايرانيان سعي مي‌کند از اين طريق، از دستاوردهاي علمي ايران در زمينه انرژي هسته‌اي، حمايت کند. مطالب مفصلي درباره کاربرد انرژي هسته‌اي در کشاورزي، پزشکي و ديگر بخش‌هاي مهم کشور، از جمله موضوعاتي هستند که در اين وب‌سايت به آنها پرداخته شده است. نشاني وب‌سايت اميد هسته‌اي ايرانيان، www.inhnews.ir مي‏باشد.

 

 

وبلاگ‌ها

وبلاگ‌ها نيز در طي اين سال‌ها و به طور ويژه در چند ماه گذشته که موضوع مذاکرات هسته‌اي در صدر اخبار رسانه‌هاي داخلي و خارجي بوده است، حمايت‏هاي گسترده‌اي از دستاوردهاي هسته‌اي ايران داشته‌اند و بسياري از آنها به صورت خودجوش و توسط کاربران معمولي اينترنت، مديريت شده‏اند. برخي از اين وبلاگ‌‌ها عبارتند از:

 

وبلاگ جشن ملي

وبلاگ «جشن ملي، پرونده هسته‌اي»، هدف خود را روشن‏گري پيرامون قلب واقعيت صورت گرفته در پرونده هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران مي‌داند. اين وبلاگ که فعاليت‌هاي خود را در زمينه مذاکرات هسته‌اي از آذرماه سال گذشته شروع کرده، تلاش کرده است که به طور دقيق، روند مذاکرات هسته‌اي را پي‏گيري کند و فعاليت‌هاي انجام‌شده در اين مذاکرات را با سخنان مقام معظم رهبري، ارزيابي کند.

اين وبلاگ، مستندات مرتبط با توافق لوزان را چه در ابعاد فني و چه در ابعاد سياسي و اقتصادي و همچنين مربوط به امور هسته‏اي را منتشر کرده است و سعي کرده که به صورت تحليلي و دقيق، به بررسي آنها بپردازد. نشاني وبلاگ «جشن ملي» hastei.blog.ir است.

 

وبلاگ انرژي هسته‌اي

اين وبلاگ، فهرست تقريباً کاملي از موضوع هسته‌اي است. اين وبلاگ در ابتدا با مطلبي تحت عنوان «انرژي اتمي چيست؟» کار خود را آغاز کرده، سپس سير تحولات انرژي اتمي در ايران و همچنين بررسي اختلافات بر سر برنامه هسته‌اي ايران و همچنين تنش‌ها و اقدامات سازمان ملل و شوراي امنيت را گزارش کرده است.

بسياري از نوشته‌هاي اين وبلاگ، جمع‌آوري شده از ديگر وب‌سايت‌هاي اينترنتي است؛ ولي همين که اين مطالب را در ساختار درختي و سير زماني قرار داده، کمک بزرگي به کساني است که احاطه کاملي به موضوع نداشته باشند. اين وبلاگ با شفاف‌سازي موضوع و همچنين تأکيد بر جايگاه شهداي هسته‌اي ايران و همچنين حقوق مسلم ايران، سعي در حمايت از دستاوردهاي هسته‌اي کشورمان دارد. نشاني اين وبلاگ energy-hastei.blogfa.com مي‏باشد.

 

شعر و طنز درباره انرژي هسته‌اي

در کنار فعاليت‌هاي جدي و تخصصي که تا کنون به آنها اشاره کرديم، عده‌اي نيز حمايت خود را از دستاوردهاي هسته‌اي در قالب طنز و شعر بيان کرده‌اند؛ به عنوان مثال، وبلاگ «ماه ناتمام» در قالب نوشته‌اي به جمع‌آوري شعارهاي طنز مرتبط با انرژي هسته‌اي پرداخته است که از ميان آنها مي‌توان به «عقاب آسيا کيه؟ ... انرژيه هسته‏ايه»، «روح مني هسته‏اي، هست مني هسته‏اي» و «هسته‏اي قهرمان، امشبو اينجا بمان» اشاره کرد!

وبلاگ «قانون و بي‌قانوني سياسي» نيز در شعري مشابه شعر سهراب سپهري چنين سروده است: «اهل ايرانم، روزگارم بد نيست، کشوري دارم من که به اذعان خود غربي‏ها، قدرت اول اين منطقه است، چه کسي بود صدا زد تحريم؟ چه کسي بود صدا زد لوزان»؟

همچنين کاربران شبکه‌هاي اجتماعي مجازي با انتشار جملاتي کوتاه، به طنزپردازي‌ درباره مذاکرات لوزان پرداخته‌اند که در ادامه، برخي از آنها را به نقل از وبسايت طنزنيوز مي‌خوانيد:

«آخرين مورد اختلافي بين ايران و ۵+۱؛ سر همه چيز توافق شده، فقط مونده اين که پول هتل روچه کسي بده، هزينه هتل: هفتادوپنج ميليون دلار شده و مدير هتل اجازه نمي‏ده کسي هتلو ترک کنه. وزير خارجه چين و فرانسه صبح با گذاشتن کارت ملي فرار کردند».

«دكتر ظريف در آخرين دور مذاكرات هسته‏اي، با صراحت تمام، خطاب به اعضاي گروه ٥+١ تاكيد كرد: بند يک اساس‌نامه مي‌گه: انرژي هسته‏اي واسِ ماس؛ يني کلش واسِ ماس»!

 

 

ويديوهاي مرتبط با دستاوردهاي هسته‌اي در فضاي مجازي

يکي ديگر از فعاليت‌هاي جدي در حمايت از دستاوردهاي انرژي هسته‌اي در ايران، انتشار ويديوهاي بسياري درباره اين دستاوردها بوده است. اين ويديوها در سايت‌هاي مختلف و شبکه‌هاي مختلف اجتماعي پراکنده‌اند؛ ولي يکي از اصلي‌ترين وب‌سايت‌هايي که ويديوهاي بسياري در آن جمع شده، سايت آپارات است.

با جست‌وجوي عبارت «دستاوردهاي هسته‌اي» در اين وبسايت، بيش از ۳۰۰۰ ويديوي کوچک و بزرگ يافت مي‌شوند که از ويديوکليپ‌هاي کوتاه سي‌ثانيه‌اي گرفته تا فايل کامل فيلم‌هاي مستندي مانند «شطرنج با گرگ‌ها» و مستند «پازل»، در اين مجموعه به چشم مي‌خورند.

اين شبکه، اين قابليت را دارد که صاحبان وبلاگ‌ها و سايت‌هاي اينترنتي، بدون نياز به آپلود مجدد اين فيلم‌ها، آنها را در وبلاگ خود نمايش دهند.

 

 

سخن پاياني

اگر شما نيز جزء کساني هستيد که ماجراي هسته‌اي ايران را دنبال مي‌کنيد و مي‌خواهيد به نحوي از دستاوردهاي هسته‌اي کشورمان در فضاي مجازي حمايت کنيد، کليدواژه «انرژي هسته‌اي» در وب‌سايت khamenei.ir، شما را به خوبي راهنمايي مي‌کند. همچنين از ويژه‌نامه «تحريم» در اين وب‌سايت نيز مي‌توانيد چيزهاي بسياري به دست بياوريد.

 

منبع: نشریه پرسمان ویژه نامه "خط قرمز" هسته ای

* نام:
ايميل:
* نظر: